facebook Google+ YouTube
512 747 243

Upały dają się we znaki

Dopadły nas upały, sprawdź jak radzić sobie z wysoką temperaturą. Uzupełnianie płynów jest ważne, ale oprócz tego istnieją inne sposoby na upał.
 
1. Uzupełniamy utraconą wodę 
 
Woda jest nam niezbędna do życia — kiedy pijemy jej za mało zaczynamy się źle czuć, boli nas głowa, odczuwamy osłabienie i suchość w ustach, zawroty głowy, zaburzenia widzenia. Te objawy pojawiają się już przy utracie wody w ilości około 3% masy ciała, a więc stosunkowo szybko. Latem trzeba koniecznie zaopatrzyć się w spore zapasy wody mineralnej i pić jej więcej, niż normalnie . Można także pić soki owocowe, najlepiej własnoręcznie wyciskane, które oprócz płynu dostarczą nam też potrzebnych witamin.
 
2.Zamknięte okna
 
Dzięki zamykaniu i zasłanianiu okien rozgrzane powietrze nie może dostać się do pomieszczenia 
Chociaż wydaje się to sprzeczne z naszą intuicją, otwieranie okien w upalne dni nie jest najlepszym pomysłem. W ten sposób zapraszamy bowiem gorące powietrze do wnętrza pomieszczenia, w którym temperatura jest zazwyczaj niższa niż na dworze..
 
3.Odpowiednie ubranie
 
Lejący się żar z nieba skłania nas do wyboru skąpych ubrań,  odzież powinna być wykonana z oddychających tkanin, takich jak len czy bawełna. Naturalne włókna pochłaniają wilgoć, pomagając jednocześnie w odparowywaniu potu.Unikajmy ciemnych kolorów, które przyciągają ciepło.
 
4.Lody 
Chyba nie ma nic przyjemniejszego niż zimne, wyjęte z zamrażalnika lody, które można zjeść i na chwilę sprawić, że poczujemy się lepiej :)
 
5.Ochraniaj głowę
Kiedy przebywamy na słońcu dłuższy czas, narażamy się na udar słoneczny, czyli wymioty i bóle głowy, dlatego tak ważna jest ochrona głowy.
 
W tak upalne dni nasze rośliny także potrzebują dużo wody , dlatego warto też pomyśleć o wywierceniu studni głębinowej-korzystanie z wody z własnego ujęcia to duża oszczędność. Poza budową studni jedynym kosztem jest opłata za prąd, który pobiera pompa tłocząca, ewentualnie jej uzdatnianie. Własna studnia to także niezależność od awarii sieci wodociągowej.
 

Dodano: 01.08.2017 Kategoria Pół żartem, pół serio