facebook Google+ YouTube
512 747 243

22 marzec - światowy dzień wody

Błękitna Planeta tak określamy Ziemie, bowiem prawie ¾  powierzchni  globu pokrywają morza i oceany. Większość tej wody jest jednak słona. Zaledwie 3% zasobów stanowi woda słodka. Dla nas ludzi niestety pozostaje tylko 1% wody pitnej, ponieważ reszta to lodowce.


Zapotrzebowanie na wodę wciąż rośnie, dlatego zobacz jak możemy ją pozyskać i w jaki sposób ją oszczędzać. Warto się temu przyjrzeć , bo zmieniając swoje nawyki możemy również zmniejszyć opłaty za wodę.
Najwięcej wody bo około 70%

zużywamy na kąpiel i spłukiwanie wody,

reszta to pranie, zmywanie,

sprzątanie, gotowanie,

podlewanie ogrodu czy też mycie samochodu                          
 

 

                                              

Stawka za wodę w Polsce z każdym rokiem gwałtownie rośnie. Według danych GUS  z 2012 roku w ciągu roku zużywamy 39,6m3 wody na osobę. Średni pobór wody w ciągu jednego dnia na 1 osobę to około 110 litrów.  


Przyjmijmy, że średnia cena wody w Polsce wraz z odprowadzeniem ścieków to około 11 zł/m3, a ponieważ nikt z nas nie lubi brać kąpieli w zimnej wodzie do tego więc dochodzi koszt jej podgrzania czyli ok. 17 zł ( wartość orientacyjna).
1/3 zużywanej przez nas wody to ciepła woda czyli ok.13m3, tak więc :


11zł/m3 x 39,6/m3 = 436zł
17zł/m3 x 13m3 = 221zł

11zł – średnia cena wody wraz z odprowadzeniem ścieków
39,6/m3 – średnie zużycie wody na osobę
17zł – koszt podgrzania 1m3 wody
13m3 – średnie zużycie ciepłej wody

Podsumowując przeciętny Kowalski zapłaci rocznie za wodę ok.660 zł ( 55 na miesiąc ), a 4 – osobowa rodzina wyda 2600zł. To już wysoka kwota, którą sami możemy obniżyć.


 

Sposoby na oszczędzanie wody i obniżenie rachunków za wodę:

 

1. STUDNIA GŁĘBINOWA – to woda czerpana z własnego źródła

Studnia głębinowa to darmowa woda i duża oszczędność, jest alternatywą dla sieci wodociągowej. Wiercona studnia to podobny koszt do przyłącza wodociągowego. Natomiast koszt jej eksploatacji jest dużo mniejszy.
 

2. POMPA CIEPŁA  - to ekologiczne i tanie ogrzewanie domu ale i wody

Pompy Ciepła to system grzewczy, który przekształca energię z naturalnych źródeł ciepła : wody, ziemi lub powietrza. Ciepło odzyskane ze źródeł naturalnych może zostać wykorzystane do ogrzewania domu, wody użytkowej lub chłodzenia pomieszczeń w sposób proekologiczny i bardzo tani.
 

3. SPŁUCZKA WC – oszczędnie spłukujemy wodę w toalecie

Obecnie montowane spłuczki mają system dwudzielnego spłukiwania czyli dwa przyciski. W standardzie to jeden przycisk spuszcza 6 litrów, a drugi 3 litry. Pamiętajmy również, że toaleta to nie śmietnik, papierki czy resztki z obiadu wyrzucajmy do kosza na śmieci.
 

4. SZYBKI PRYSZNIC – zamiast kąpieli w wannie

Wanna to czysty pożeracz wody, do jej napełnienia potrzeba  200-250 litrów wody. Natomiast kąpiel pod prysznicem to zaledwie 50 litrów.

 

5. ZAKRĘCAJ KRAN – przy myciu zębów bądź porannym goleniu

W ciągu 1 minuty z odkręconego kranu wypływa od 6 do 10 itrów wody.
 

6. USTERKI HYDRAULICZNE – napraw cieknący kran i uszczelnij spłuczki w toaletach

Nawet najdrobniejszy wyciek może sporo obciążyć nasz budżet. Wszystko zależy od stopnia nieszczelności kranu, ale dziennie może to być ok.15 litrów zmarnowanej wody. Naprawa zwykle to niewielki koszt wiążący się z wymianą uszczelki.
 

7. ZAKUP PERLATORY

To wodoszczelna końcówka na kran, która ma za zadanie ograniczyć ilość przepływającej wody a jednocześnie powodować zwiększenie objętości strumienia. Zgodnie z danymi producenta perlator potrafi oszczędzić od 15% do 60% wody.
 

8. INWESTUJ W OSZCZĘDNE URZĄDZENIA

Nowoczesna pralka czy zmywarka to dobra inwestycja. Warto korzystać z krótkich programów do mycia czy prania bo dzięki nim zużycie wody jest o połowę niższe. Pamiętajcie aby pralkę i zmywarkę włączać zawsze gdy jest pełna.


 

To tylko niektóre sposoby na oszczędność wody i rachunków płaconych za nią. Warto więc zainwestować w przedstawione źródła oszczędności, albo zmienić swoje przyzwyczajenia. Skoro pamiętamy o oszczędzaniu prądu i nauczyliśmy się segregacji śmieci to teraz przyszedł czas na zmianę swojej postawy w zakresie zużywania wody.

                                                                                                      


Dodano: 21.03.2015 Kategoria Studnia Głębinowa